Ilvesluolasta selvinneet

Torstainen kurkoaamu valkeni poutaisena. Maa oli lähes lumeton. Puolilta päivin tuuli yltyi ja iltapäivän aikana sai Kirppuvuori peitokseen kunnon nietoksen. Lähes samanmoisen mikä peittää Ilvesluola taulun maisemaa. Pahin tuisku oli laantunut 63:n kurkoilijan asettuessa lähtöviivalle traktoritehtaan kupeelle. Osa lienee jäänyt kotimökin lämpöön arpoessaan syysmyrskyssä Suolahteen lähtöä.

Lumipeite teki suunnistuksesta monin osin polkujuoksua. Ensimmäisen miehen tampatessa uraa muille. Alkukiihdytys tehtiin kevyenliikenteen väylällä. Kiihdytyksen jälkeen oli perhonen vanhalla sorakuoppa-alueella. Loppuosalla oli pitempiä välejä vähemmän ja enemmän kivikkoisilla kankailla. Osuipa rastipisteeksi yksi viisimetrinen järkälekin.

Mallikartat: K, G, S, H. Tässä vielä kaikki rastit.

Myös Reittihärveli on tarjolla,

Kurkojen liki seitsenkilometrisen radan nopeimmat Pauli Leinonen, Juho Ylinen ja Arttu Syrjäläinen kulkivat Kirppuvuoren kivikoissa reipasta 7 minuutin kilometrivauhtia. Guppesarjan voittajaksi suunnisti Äänekosken maastoissa monet kansalliset voittanut Jouni Kahelin. Ikämiesten tasaväkisessä kärjessä kiilasi neljänneksi Tuulia Viberg. Tämän syksyn SM-yön naisten pronssimitalisti kävi jo alkusyksystä harjoittelemassa kisamaastossa. Pokaten raktorirasteilta polkutraktorin. Superguppejen ylivoimaiseksi voittajaksi kipaisi Helsingin Suunnistajien nuori Elina Lammi. Äänekoskelaista väriä tulosluettelon kärkeen toi sarjakuvaseuran Timo Hämynen kolmannella sijallaan. Lienee seuran suunnistushistorian kovimpia saavutuksia. Sarjakuvamiehet muistetaan seuran suunnistustoiminnan alkuaikojen Jukolan kolminkertaisena jumbojoukkueena. Helpon elämän tehtaan teräsverkkoaitaan tukeutuneelle radalle suuntasi vain yksi suunnistaja.

Tulokset sarjoittain ja väliajat radoittain.

Tuomon kuvia.

Sen kummemmin kurkocupin tilastoja tuntematta, lumimyräkästa huolimatta, kisa meni ilmeisen reippaasti läpi. Ketään ei hylätty ja kisan viimeinenkin selvitti tuiskuisen vuoren alle tunnissa. Järjestäjät pääsivät pakkaamaan kertaalleen tuulenkin viemän toimitsijateltan hyvissä ajoin. Mistä kiitos ripeille kurkoilijoille.

One thought on “Ilvesluolasta selvinneet”

  1. Totta on että kolmas sija Kurkossa on seuramme kovimpia saavutuksia. Mutta ei kovin Kurkossakaan sillä veljeni Petri kirmasi melkein tasan kahdeksan vuotta sitten asuinalueeni takametsissä SääksKurkossa Gubbe-sarjan voittoon.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *